Zakat – jalmuzna

Bismillahil A-Rahmani A-Rahim

Jalmuzna jest okreslona, jako cos, co nalezne jst Allah. To znaczy, ze kazdy muzumanin ma obowiazek odprowadzenia jej dla braci i siostr w wierze, ktorzy sa w biedzie i potrzebie, aby w ten sposob ustrzec ich przed zebraniem.

„I nakazano im wylacznie sluzenie Allah, bedac Mu szczerym w posluszenstwie i bedac prawym, i przestrzeganie Modlitwy i placenie Zakat. Oto wlasciwa religia” (Koran 98:6)

Celem jalmuzny jest oczyszczenie duszy ze zlych przywar jak: skapstwo, zachlannosc, ukochanie doczesnosci i poswieceniu sie wylacznie konsumpcji posiadanych dobr. Jak rowniez oczyszczenie serc biedoty z zawisci do bogatych lub ktorym lepiej sie wiedzie niz nim. Ksztaltowanie dobrych cech w muzumanina jak: dobroczynnosc, hojnosc i empatia. Wyalienowanie biedy, ktore moze byc przyczyna kradziezy, zabojstw i naruszania dobr osobistych. Jalmuzna pozwala ozywic ducha solidarnosci spolecznej. Wspomaga w krzewieniu wiary w Allah i Jego religii na swiecie, przez uczenie jej muzumanow i prezentowanie niemuzumanom.

 

Allah powiedział:

 [Koran 2:261] {Ci, którzy rozdają swoje majątki na drodze Allah, są podobni do ziarna, które wydało siedem kłosów, a w każdym kłosie - sto ziaren. Allah daje wielokrotnie temu, komu chce. Allah jest wszechobejmujący, wszechwiedzący!}

 

 [Koran 9:103] {Weź z ich majątku jałmużnę, abyś przez nią mógł ich oczyścić i usprawiedliwić, i módl się za nimi!} .

 

[Koran 22:40-41] { Allah pomoże z pewnością tym, którzy Jemu pomagają. Zaprawdę, Allah jest Mocny, Potężny! i tym, którzy, jeśli umocnimy ich na ziemi -odprawiają modlitwę, dają jałmużnę, nakazują to, co jest dobre, a zakazują tego, co jest naganne. Do Allaha należy ostateczny wynik wszystkich spraw!} .

 

 [Koran 9:11] {A jeśli oni się nawrócą i będą odprawiać modlitwę i dawać jałmużnę, to staną się waszymi braćmi w religii.}

 

[Koran 9:71] {A wierzący mężczyźni i wierzące kobiety są dla siebie nawzajem przyjaciółmi. Oni nakazują sobie to, co uznane, a zakazują sobie tego, co naganne. Oni odprawiają modlitwę i dają jałmużnę, są posłuszni Allah i Jego Wysłannikowi. Tym Allah okaże miłosierdzie. Zaprawdę, Allah jest potężny, mądry!} .

 

[Koran 9:18] { będzie odwiedzać świątynie Allah tylko ten, kto wierzy w Allaha i w Dzień Ostatni ten, kto odprawia modlitwę; ten, kto daje jałmużnę; ten, kto obawia się tylko Allaha: Być może tacy będą w liczbie prowadzonych drogą prostą!} .

 

 

Zakat al-fitr to obowiązujący muzułmanina akt dobroczynności - przekazanie potrzebującym określonej ilości pożywienia po zakończeniu ramadanu przed modlitwą świąteczną w pierwszym dniu miesiąca szawwal.

Zakat al-fitr oznacza dosłownie oczyszczenie, wzrost. Ibn Umar powiedział: „Prorok nakazał aby jeden sa’a daktyli lub jeden sa’a pszenicy przekazywany był jako zakat al-fitr przez każdego muzułmanina, młodego i starszego, mężczyznę i kobietę, wolnego i niewolnika”. [Buchari i Muslim]

Ibn Abbas powiedział: „Wysłannik Allaha nakazał przekazywanie zakatu al-fitr poszczącemu, aby ochronił go od złych uczynków i słów, i by zapewnić pożywienie potrzebującym”. {Abu Dawud i Ibn Madżah}

Kiedy należy przekazać zakat al-fitr: zakat al-fitr należy przekazać przed modlitwą świąteczną z okazji końca postu w ramadanie, można to zrobić na dzień lub dwa przed modlitwą świąteczną (robił tak Umar) lub w dniu święta ale tak, by zdążyć przed modlitwą świąteczną. Ibn Umar przekazał, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) nakazał przekazywać zakat al-fitr przed udaniem się na modlitwę świąteczną. Jeśli zakat al-fitr przekazany zostanie po modlitwie zostanie zaliczony wiernemu jako zwykła jałmużna (a nie zakat al-fitr). Prorok powiedział: „Zakat al-fitr wypłacony przed modlitwą (świąteczną) uznawany jest za zaakceptowany, a wypłacony po modlitwie - za zwykłą jałmużnę”. [Abu Dawud]

Wartość zakatu al-fitr: Abu Said powiedział: „Rozdawaliśmy zakat al-fitr w imieniu każdego dziecka, osoby starszej, wolnej i niewolnika (podopiecznych) za życia Wysłannika Allaha - jeden sa’a pożywienia lub jeden sa’a twarogu lub jeden sa’a pszenicy lub jeden sa’a daktyli lub jeden sa’a rodzynków”. [Buchari, Muslim] Hadisy wskazują, że wartość zakatu al-fitr określa jednostka jednego sa’a - daktyli, jęczmienia, rodzynek, sera, ziaren pszenicy, ryżu. Uczeni twierdzą, że każdy rodzaj pożywienia charakterystyczny dla danego regionu kwalifikuje się jako zakat al-fitr, mogą być to np.: mąka, mięso, mleko, itp. Rzeczy inne niż pożywienie takie jak pieniądze, ubranie, meble, i im podobne nie mogą być darowane jako zakat al-fitr. Muzułmanin płaci za siebie i za tych, którzy są pod jego opieką (podopiecznych) przekazując na rzecz ubogich muzułmanów - za każdą z osób 1 sa’a - ok. 2,5 – 3 kg pożywienia (można oczywiście więcej).

 

Jakie warunki trzeba spelnic aby jalmuzna byla wymagana od nas:

Posiadanie majatku rowno wartego 85g zlota i wyzej, z ktorego nalezy odprowadzic jalmuzne. Jesli oddanie jalmuzny moze spowodowac uszczerbek w podstawowych srodkach do zycia (jak: pozywienie, picie, ubranie i mieszkanie), to obowiazek jalmuzny nie itnieje.

Uplyniecie roku kalendarzowego, w ciagu, ktorego wartosc majatku nie ulegnie zmianie. Wiec jesli w styczniu tego roku mielismy np:30.000 zl/eu na koncie i z styczniu nastepnego roku nadal mamy 30.000zl/eu na koncie musimy zaplacic jalmuzne od tej kwoty.

Kto ma prawo pobierac jalmuzne?

Allah wymienil osoby uprawnione do pobrania jalmuzny:

Koran (9:60)

„Jalmuzna jest tylko dla biednych i potrzebujacych oraz dla tych, ktorzy sie nimi zajmuja, jak i dla tych, ktorych serca wymagaja pojednania, i dla wyzwolenia niewolnikow , i dla tych , ktorzy maja dlugi, jak i dla sprawy Allah oraz dla podroznego – nakaz od Allah. Allah jest Wszechwiedzacy, Madry”

Nalezy pamietac, ze rzeczy wykorzystywane na co dzien (mieszkanie, wyposazenie mieszkania, pojazdy) nie sa wliczone do wartosci majatku, z ktorego odprowadzana jest jalmuzna. Rzeczy wypozyczone nie sa wliczane do majatku z ktorego odprowadzana jest jalmuzna.

Prorok Muhammad(swas) powedzial: „Ten kto placi Zakat, wygania zlo od wlasnego majatku”

Jesli dana osoba umze przez zaplaceniem obowizkowego Zakat, wtedy rodzina powinna to za ta osobe zrobic, aby ja uchronic od kary.

Allah obiecal powazna kare dla tych ktozy powstrzymali sie od placenia zakat:

„ I niechaj ci, ktorzy skapo loza z tego, czego Allah uzyczyl im ze swej szczodrosci, nie mysla, ze to dla nich dobre. Nie, to dla nich zle. To, czego skapili, zostanie wlozona im jak obroza na szyje w Dniu Zmartwychwstania. Do Allah nalezy dziedzictwo niebios i ziemi i Allah jest w pelni swiadom tego co czynicie” (Koran 3:181)

 

Przekazane przez Abu Hurairah, Prorok Muhammad (swas) powiedzial:

„ Kazdy ktoremu Allah dal majatek, ale nie placi z niego Zakat, w Dniu Zmartwychwstania jego majatek bedzie mu przedstawiony w postaci lysego, trujacego weza(plci meskiej) z dwoma klami pelnymi trucizny, i waz ten owinie sie dookola jego szyji i bedzie go gryzl w policzki i bedzie mowil :jestem twoim majatkiem, jestem twoim majatkiem. Wtedy Prorok(swas) wyrecytowal werset z Koranu 3:180 {I niech nie sądzą ci, którzy skąpią z tego, co dał im Allah ze Swojej łaski, że to jest lepsze dla nich. Przeciwnie, to jest gorsze dla nich. W Dniu Zmartwychwstania będą oni nosić na szyi obrożę z tego, czego skąpili. Do Allaha należy dziedzictwo niebios i ziemi! A Allah jest w pełni świadomy tego, co czynicie!} (Sahih al- Bukhari, hadis 4565)

 

[Koran 9:34-35] {O wy, którzy wierzycie! Zaprawdę, wielu spośród uczonych w piśmie - rabinów i mnichów zjada nadaremnie majątki ludzi i oddala od drogi Allaha. A tym, którzy zbierają złoto i srebro, a nie rozdają ich na drodze Allah - obwieść karę bolesną! W Dniu, kiedy te metale będą rozpalone w Ogniu piekielnym i będą napiętnowane nimi ich czoła, ich boki i grzbiety: „Oto co zebraliście dla siebie. Zakosztujcie więc tego, co zebraliście!”}

 

Abu Huraira przekazał, że Prorok (pokój i błogosławieństwo Allaha z nim) powiedział: „Właściciel złota lub srebra, który nie płaci należności ubogim (zakatu) otrzyma dotkliwą karę w Dniu Zmartwychwstania. Zostaną dla niego wybite płyty ognia; potem zostaną rozgrzane w Ogniu i jego boki, czoło i plecy zostaną nimi przypalone. Kiedykolwiek ostygną, (proces ten będzie się) powtarzać poprzez cały dzień, którego długość wyniesie pięćdziesiąt tysięcy lat aż zostanie ogłoszony Wyrok pomiędzy sługami, i zobaczy on czy jego droga zawiedzie go do Raju czy Piekła”. [Ahmad, Sahih Muslim]

 

Prorok (pokój z nim) powiedział: „Nie ma takiego właściciela wielbłądów, krów, kóz czy owiec który nie płaci od nich zakatu, któremu w Dniu Zmartwychwstania nie pojawią się one tak duże i tłuste jak tylko mogą, bodnąć go ich rogami i depcząc go ich kopytami. Kiedy tylko ostatnie z nich skończy, pierwsze zacznie od nowa, i tak dalej aż do kiedy zakończy się Sąd nad ludźmi”. [Sahih Muslim]

 

strona zalozona 15/03/2011

wszystkie Tlumaczenia z jezyka angielskiego dokonala: Malgorzata Tomczak.

 

Kontakt:

Please enter the code:

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.