SOORAT AL.-MASAD

"sznur"

 

1.Sila Abu Lahaba zginie i on sam zginie! –

2.Nie zdadzą mu się na nic jego majątek i to, co zyskał.

3.Będzie się palił w ogniu płomiennym

4.I jego żona - nosząca drzewo

5.Będzie ona mieć na szyi sznur z włókien palmy"

 

Bukhari przekazal od Ibn Abbas, ze Prorok(pzn) wyszedł pewnego dnia, po powrocie z góry as-Safa, i zawołał: „Ya Sabaha” (w arabskim, używa się tego zawołania gdy potrzebuje się pomocy lub aby ostrzec przed niebezpieczeństwem). Ludzie powiedzieli: ‘Kim on jest?’ i zgromadzili się wokół niego, na co on powiedział: ‘Czy widzicie! Jeśli poinformuje was, ze kawalerzyści zbliżają się zza gór, czy mi uwierzycie? Powiedzieli: ‘ Nigdy nie słyszeliśmy cie mówiącego kłamstwo’. Na co on powiedział: ‘ Ja jestem jedynie ostrzegającym was przed nadchodząca kara’. Abu Lahab powiedział: ‘Zgiń! Czy zwołałeś nas tutaj jedynie z tego powodu?’ po czym Abu Lahab odwrócił się ze wstrętem.

Dlatego Soorah al.-Masad została zesłana w odpowiedzi do Abu Lahaba.

Pierwszy wers jest suplikacja przeciwko niemu, a następny wers jest informacja o nim. Abu Lahab był wujkiem Proroka(pzn), jego pełne imię brzmiało; Abdul Uzzah ibn Abdil Muttalib, a jego ksywka było Abu Lahab, ze względu na jego czerwona twarz. Był on złośliwym/ okrutnym przeciwnikiem Proroka(pzn) i nienawidził go bardzo: gardził on Prorokiem(pzn) z gorzka wzgarda i dyskredytował go i jego Religie.

 

Ahmad przekazał, za zezwoleniem Rabee’ah ibn Ibad, ze widział Proroka(pzn) wołającego ludzi: ‘O ludzie powiedzcie: La Ilaha Illa Allah, a zwyciężycie’ , gdy ludzie byli zgromadzeni wokół niego, a za nim był zezowaty mężczyzna z jasno czerwona twarzą i miał dwa warkocze we włosach. Ten mówił: ‘On [Prorok(pzn)] jest odstępcą/renegatem (od religii Quraish) i kłamcą!’ Ten mężczyzna podążał za nim gdziekolwiek ten poszedł, powtarzając te oszczerstwa, wic zapytałem o niego… i powiedziano mi, ze to był jego wujek, Abu Lahab”.

 

„Siła Abu Lahaba zginie”  znaczy, za cala jego praca jest na próżno, będzie udaremniona i i pójdzie na marne. „i on sam zginie” znaczy, ze jego zniszczenie i kara sa pewne.

 

„Nie zdadzą mu się na nic jego majątek i to, co zyskał” Było przekazane za zezwoleniem Ibn Mas’ood, ze Abu Lahab powiedział: „Jeśli to co syn mojego brata powiedział jest prawda, to ja odkupie siebie i moje dzieci moim majątkiem przed kara w Dzień Zmartwychwstania”. Wiec Allah, Wywyższony, ujawnił wers: „Nie zdadzą mu się na nic jego majątek i to, co zyskał” To będzie Piekło, Ogień iskier i płomieni, które pala mocno.

 

I jego żona - nosząca drzewo” jego zona była członkiem jednej z czołowych rodzin w klanie Quraish, jej ksywka była: Umm Jameel, a jej imię było: Arwa bint Harb ibn Umayyah. Była siostra Abu Sufiyan i była podpora jej męża w jego niewierze, jego odrzuceniu i jego uporze; i z tego powodu, będzie ona z nim w Dniu Zmartwychwstania dzieliła jego kare w Piekle. Wiec Allah powiedział: „… nosząca drzewo” . To znaczy, ze będzie nosiła drzewo aby dokładać do ognia, które będzie jego paliło.

 

„Będzie ona mieć na szyi sznur z włókien palmy” Mujahid i Urwah powiedzieli, ze ten wers mówi o poskręcanym sznurze z ognia. Także nawiązane do Mijahid razem z Ikrimah, Al.-Hasan, Qatadah, Ath-Thawri i As-Suddi jest, ze „….Nosząca drzewo” znaczy: ta która rozpowiadała opowieści. Ibn Jareer także wolał to znaczenie.

Według Al.-Awfi, za zezwoleniem Ibn Abbas, Atiyyah al.-Jabali, Ad-Dahhak i Ibn Zayd, zona Abu Lahab zwykła była układać ciernie na drodze Proroka(pzn). Ibn Jareer powiedział, ze zwykła ona była kpić z Proroka(pzn) niezasobności i zwykła była gromadzic drzewo i kpić z niego w ten sposób. Ibn Jareer przekazał to, bez zezwolenia nikogo. Jednak najbardziej poprawna interpretacja jest ta pierwsza.

 

Sa’eed inm Musayyib powiedział, ze miała naszyjnik znakomitej piękności, i kiedyś powiedziała: „Z pewnością użyję jego aby sfinansować nasza wrogość przeciwko Muhammadowi”. Jako rezultat Allah zrobił dla niej naszyjnik z płonących palmowych wlukien.

Ibn Jareer powiedział: za zezwoleniem Ash-Sha’abi, ze arabski wyraz „masad” w tym wersie znaczy wlukno. Wedlug Urwah ibn Az-Zubayr, to jest łańcuch, którego długość jest siedemdziesiąt łokci( jeden łokieć to około 45 cm). Ath- Thawri powiedział, ze oznacza to naszyjnik z ognia, którego długość jest siedemdziesiąt łokci. Al.-Jawhari powiedział, ze jest to wlukno i jest również sznur zrobiony z wlukna lub łodyga liścia palmy, lub może być z wielbłądziego włosia lub skory.

 Mujahid powiedział: Będzie ona mieć na szyi sznur z włókien palmy znaczy kabel zrobiony z żelaza – to jest obroża z żelaza. Jest przekazane za zezwoleniem Asma bint Abi Bakr: „Kiedy soorah al.-Masad została ujawniona, jednooka Umm Jameel bint Harb (zona Abu Lahab) przyszła do Proroka(pzn) trzymając kamień i zawodziła:

Nienawistnie, odrzucamy;

I jego religia gardzimy;

I jego nakazów nie słuchamy.

 

Prorok(pzn) siedział w meczecie i z nim był jego kolega i towarzysz, Abu Bakr, który, gdy zobaczył ja nadchodząca, powiedział do Proroka(pzn): „O Wysłanniku Allah! Ona przyszła tutaj i obawiam się, ze cie zobaczy” Ale Prorok(pan) odparł: „Zaprawdę, ona mnie nie zobaczy” I wyrecytował Koran, szukając ucieczki w nim, jak Allah mówi:

„A kiedy recytujesz Koran, to My zaciągamy zasłonę między tobą a tymi, którzy nie wierzą w życie ostateczne” ( Koran 17:45)

 

Umm Jameel podeszła, az stanęła przed Abu Bakr, ale niewidziala Proroka(pzn). Powiedziała: „O Abu Bakr, poinformowano mnie, ze twój towarzysz [Prorok(pzn)] obraza mnie ( w poezji)”. Abu Bakr odparł: „Nie, na Władcę tego Domu! On ciebie nie obrażał”, wiec się odwróciła, mówiąc: ‘(ludzie) Quraysh wiedza ze ja jestem córką ich przywódcy” (znaczyło to, jak śmiesz robić ze mnie pośmiewisko, skoro jestem jedna ze szlachetnych kobiet Quraysh?)

 

Uczeni powiedzieli, ze ta Soorah jest jasnym cudem i oczywistym dowodem, ze Prorok Muhammad(pzn) był wysłannikiem Allah. Stwierdza jasno, ze Abu Lahab i jego zona sa skazani na Pieklo, ze umrą jako niewierzący, żadne z nich nie zaakceptuje islamu ani zewnętrznie ani wewnętrznie; i tak było – oboje umarli niewierzącymi, dlatego może być powiedziane, ze ta Soorah jest jednym z najsilniejszych dowodów Proroctwa Muhammada(pzn).

strona zalozona 15/03/2011

wszystkie Tlumaczenia z jezyka angielskiego dokonala: Malgorzata Tomczak.

 

Kontakt:

Please enter the code:

Note: Please fill out the fields marked with an asterisk.